Kolor hełmu na budowie - dlaczego ma znaczenie?

Każdy, nawet najmniejszy plac budowy to miejsce, w którym przestrzeganie zasad BHP jest szczególnie ważne. Duża liczba maszyn budowlanych, ciężkie elementy konstrukcyjne, nierówne podłoże, hałas i zapylenie to dodatkowe czynniki podwyższające ryzyko. Zachowanie szczególnej ostrożności jest kluczowe dla utrzymania ładu i bezpieczeństwa na placu budowy. Osoby przebywające na jej terenie są zobligowane do noszenia hełmów. Kolor kasków ochronnych nie jest przypadkowy. To właśnie dzięki niemu można łatwo odnaleźć konkretną osobę. Co warto wiedzieć o kolorze hełmów i co oznaczają poszczególne odcienie?

Kolor kasku na placu budowy - najważniejsze informacje

Hełm na budowie pełni dwie funkcje. Pierwszą z nich jest ochrona głowy przed niebezpiecznymi elementami spadającymi z góry. Kask ochronny BHP jest wykonany z lekkich, aczkolwiek bardzo wytrzymałych materiałów, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza głowę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak co oznaczają poszczególne kolory?

  • Białe kaski noszą osoby, które pełnią najważniejsze funkcje na budowie. Są to m.in. pracownicy na stanowiskach kierowniczych, a także inżynierowie. Biały kolor hełmu jest również zarezerwowany dla inspektorów nadzoru budowlanego oraz inżynierów ochrony środowiska.

  • Z kolei czarne kaski są zakładane przez architektów, czyli osoby które czuwają nad prawidłowym wykonaniem prac i sprawują pieczę nad harmonogramem robót. Ponadto kolor czarny jest zarezerwowany dla inspektorów, którzy pełnią funkcje kontrolujące.

  • Czerwony kolor hełmu BHP jest przeznaczony dla gości. Każda osoba przebywająca na terenie budowy (nawet na kilka minut) musi mieć prawidłowo założony kask. Kolor czerwony jest również zarezerwowany dla stażystów i praktykantów. Dzięki niemu są doskonale widoczni nawet na rozległym placu. Czerwony kolor ostrzega m.in. operatorów ciężkich maszyn, że na budowie znajdują się osoby bez doświadczenia (lub z niewielkim), dlatego trzeba na nich szczególnie uważać.

  • Co oznacza pomarańczowy kolor kasku? Wskazuje on, że mamy do czynienia z pracownikiem odpowiedzialnym za pomiary, czyli geodetą. Osoba pełniąca funkcje tego typu nie tylko precyzyjnie mierzy działki, ale również sporządza niezbędną dokumentację.

Choć wydawać by się mogło, że kolor hełmu nie żadnego znaczenia, w praktyce okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie.

Kolory kasków- ciąg dalszy

Na praktycznie każdym placu budowy najwięcej osób nosi kaski w kolorze żółtym. Są to pracownicy fizyczni. Bez względu na ich specjalizację, są zobligowani do noszenia hełmu właśnie w tym odcieniu.

  • Kolor zielony jest zarezerwowany dla pracowników BHP. Osoby na tym stanowisku są odpowiedzialne za sprawdzenie wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na placu budowy.

  • Niebieski hełm zakładają osoby specjalizujące się w wykonywaniu prac na wysokości. Ponadto ten kolor jest przypisany do energetyków, operatorów maszyn i elektryków.

  • Niekiedy na budowie znajdują się osoby, które na głowie mają szary kask. Ten kolor nie jest przypisany do konkretnej funkcji. Wówczas kask odgrywa tylko rolę ochronną.

 

Znajomość kolorystyki kasków jest kluczowa, aby móc szybko odnaleźć konkretną osobę znajdującą się na placu. Z tego powodu, każdy kto ma zamiar pracować na budowie powinien je znać. Pytania dotyczące odcieni hełmów ochronnych mogą również paść na rozmowie rekrutacyjnej. Na szczęście przyswojenie tej wiedzy nie zajmuje zbyt wiele czasu.


BHP Falanga - Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze w zakresie bhp, ppoż oraz pierwszej pomocy na terenie Poznania i okolic.

Today 12

Yesterday 27

Week 204

Ilość odwiedzin w tym miesiącu: 800

Łącznie odwiedziło nas: 37712

Currently are 3 guests and no members online

BHP Falanga Krzysztof Pawlaczyk

Ul. Więckowska 18, Dopiewo 62-070
    +48 575-477-007
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


Mgr inż. Krzysztof Pawlaczyk

Główny Specjalista ds. BHP
Inspektor ochrony przeciwpożarowej
Instruktor pierwszej pomocy
Audytor wewnętrzny PN-N/ OHSAS 18001

    +48 575-477-007
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.