Nadzór BHP - na czym polega?

Profesjonalny nadzór BHP pełni niezwykle ważną rolę, gdyż pozwala zminimalizować ryzyko związane z wypadkami w miejscu pracy. To także najlepsze rozwiązanie gdy zależy nam na ogólnej poprawie bezpieczeństwa na różnych stanowiskach. Warto zaznaczyć, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zorganizowania pracy w taki sposób, aby podwładni mogli wykonywać swoje zadania w sposób bezpieczny i higieniczny. Część z nich może być wykonywana pod nadzorem specjalistów. Na czym dokładnie on polega?

Nadzór BHP - podstawowe informacje

Na początek warto zaznaczyć, że nadzór jest potrzebny w przypadku prac, które można zaliczyć do niebezpiecznych. Jego konieczność pojawia się również w sytuacji gdy czynności muszą być wykonywane przez dwie osoby. Niebezpieczne prace to takie, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Przykładowo zalicza się do nich roboty budowlane, rozbiórki, remonty, praca w kanałach, na wysokości oraz przy użyciu niebezpiecznych materiałów.

Na czym polegają obowiązki osoby odpowiadającej za nadzór BHP?

Tego typu czynności mogą zostać zlecone zarówno zewnętrznej firmie, jak i własnym podwładnym. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj dokładne przeanalizowanie wszystkich zagrożeń związanych z pracą na określonym stanowisku, a następnie podjęcie działań, które umożliwią bezpieczną pracę. Czym jeszcze zajmują się osoby odpowiadające za nadzór BHP?

  • W wielu przypadkach nadzór nie musi odbywać się przez cały czas. Co za tym idzie, osoba sprawująca tę funkcję może znajdować się w innym miejscu, przeprowadzając kontrolę okresowo. Czasami jednak, jeśli prace są zaliczane do szczególnie niebezpiecznych, nadzór musi mieć stały charakter. Najczęściej taka sytuacja pojawia się podczas wykonywania czynności w zamkniętych przestrzeniach, takich jak kanały czy zbiorniki.

  • Osoba zajmująca się nadzorem BHP jest odpowiedzialna za przekazanie pracownikowi dokładnych informacji przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań. Mają one dotyczyć zakresu pracy, istniejących zagrożeń, środków ochrony osobistej oraz tego w jaki sposób należy z nich korzystać, systemu sygnałów pomiędzy pracownikiem a nadzorującym oraz sposobów działania w sytuacji pojawienia się zagrożenia.

  • Zanim rozpoczną się prace, osoba nadzorująca musi sprawdzić czy wszystkie poczynione kroki, zarówno te o charakterze organizacyjnym, jak i technicznym zapewniają bezpieczeństwo i są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat nadzoru BHP?

Jedną z najważniejszych korzyści związanych z wdrożeniem nadzoru w firmie jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pracowników. To jednocześnie najlepsza opcja jeśli właściciel biznesu chce poświęcić się innym zagadnieniom, a jednocześnie przestrzegać zasad BHP. Zlecając tego typu zadania profesjonalnej firmie mamy pewność, iż wszystkie czynności zostaną przeprowadzone tak jak należy. Co więcej, osoby zajmujące się nadzorem są w stanie szybko zareagować w sytuacji zagrożenia i podczas wszelkiego typu awarii. Dzięki temu mamy pewność, że negatywne konsekwencje zostaną zminimalizowane lub w ogóle się nie pojawią.

Nierealizowanie obowiązków związanych z nadzorem BHP jest jednoznaczne z nieprzestrzeganiem przepisów. W tym przypadku pracodawca podlega karze grzywny, której wysokość mieści się w przedziale od 1000 do 30 000 zł. Niedopełnienie obowiązków w tym zakresie podlega także przepisom kodeksu karnego. W związku z tym, właściciel może podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3.


BHP Falanga - Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze w zakresie bhp, ppoż oraz pierwszej pomocy na terenie Poznania i okolic.

Today 3

Yesterday 38

Week 41

Ilość odwiedzin w tym miesiącu: 647

Łącznie odwiedziło nas: 55675

Currently are 8 guests and no members online

BHP Falanga Krzysztof Pawlaczyk

Ul. Więckowska 18, Dopiewo 62-070
    +48 575-477-007
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


Mgr inż. Krzysztof Pawlaczyk

Główny Specjalista ds. BHP
Inspektor ochrony przeciwpożarowej
Instruktor pierwszej pomocy
Audytor wewnętrzny PN-N/ OHSAS 18001

    +48 575-477-007
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.